Jak wygląda proces legalizacji wag stosowanych w handlu

Branża handlowa korzysta powszechnie z najróżniejszych wag. Są one przede wszystkim używane do ważenia różnych produktów spożywczych, ale wiele innych rzeczy również jest sprzedawanych w takiej formie. Aby jednak takie urządzenie mogło być legalnie wykorzystywane w sklepie, to musi spełniać odpowiednie parametry techniczne. Przede wszystkim będzie tu chodziło o dokładność mierzenia, która zgodna być musi z obowiązującymi przepisami. W przypadku typowej sprzedaży granica pomiarowego błędu nie powinna być większa niż 5g, w przeciwnym wypadku urządzenie musi zostać wyłączone z użytku. Podczas zakupu nowej wagi dysponuje już ona legalizacją ustaloną przez wytwórcę.

Obecnie mogą one być używane przez okres dwóch lat, i po tym okresie czasu trzeba je ponownie sprawdzić. Tego typu wtórna legalizacja wag platformowych będzie ważna przez kolejne 25 miesięcy, ale można ją wielokrotnie powtarzać.

Większość współczesnych modeli wag jest na tyle dobra, że bez żadnych problemów pracować może przez nawet kilkanaście lat, i będzie przy tym zachowywać odpowiednią dokładność. Bardzo ważne jest to, że na takim urządzeniu znajdować się musi znamionowa tabliczka oraz dokument legalizacji. Jeśli tego nie będzie albo coś zostanie uszkodzone, to takiej wagi nie można legalnie użytkować w handlu, a poza tym w ten sposób się naraża na jakąś karę. Obecnie nie ma żadnego problemu z tym, aby taką legalizację zrobić. Na naszym rynku działa bowiem dużo firm, które się zajmują takimi usługami, starczy tylko się do którejś zgłosić.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz