Co to są odżywki i peptydy?

Czym są odżywki? Są to dodatkowe substancje zawierające mikro i makroelementy, witaminy – w postaci pastylek, kapsułek, płynów, rozpuszczalnych proszków, które zażywane w słusznej, określonej ilości uzupełniają braki w stworzonym przez nas organizmie, utrzymując go w dobrej kondycji. Kto powinien wzbogacić swoją dietę o suplementy? Z pewnością – osoby będące w czasie rekonwalescencji, jakie po dłuższej chorobie mają zaburzoną ilość mikroelementów. Spowodowane jest to też zażywaniem różnych lekarstw i stosowaniem różnych terapii.

Osoby, które stosują diety odchudzające – każda dieta odchudzająca eliminuje z posiłków miarodajne składniki pokarmowe, a tym samym zawarte w nich mikroelementy. Wypada je więc uzupełnić suplementami. Ciekawą opcja są także ostatnio peptydy – więcej na SARM. Sportowcy też są w grupie zażywających pomocnicze substancje.

Ewidentnie, nie ma mowy o tych dopingujących, jakkolwiek wyłącznie tych zaopatrujące naturalne braki mikroelementów spowodowane intensywnymi treningami. Wszyscy, którzy uczęszczają na siłownie – też powinni zażywać suplementy. Przeważnie zażywanymi ‘dziennymi’ suplementami są wapń, potas, magnez, fosfor, sód – innymi słowy makroelementy, i żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, fluor – innymi słowy mikroelementy. Do naturalnego funkcjonowania organizmu człowiek pragnie 46 mikro oraz makroelementów, z jakich 30 jest niezbędnych do życia.

Najatrakcyjniejsze są preparaty zawierające wszelkie powyższe szczegóły w trafnych proporcjach. Można je nabyć w każdej aptece, choć nie są one lekarstwami. Jeżeli jednak nasze posiłki składają się z artykułów wszystkich grup pokarmów, nie powinniśmy suplementów zażywać. Dla sportowców, których wysiłek pochłania dużo energii, odżywki wyglądają nieco inaczej. Preparaty ponadprogramowe to między innymi – odżywki białkowe oraz węglowodanowe, kreatyna, aminokwasy, glutamina i substancje regenerujące stawy. Do tego jeszcze dochodzą mikro i makroelementy oraz witaminy. Suplementy są w takim razie nieodzowne do zażywania w wielu sytuacjach, jednakowoż decyzja o ich niezbędnej ilości powinna być podjęta przez lekarza.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz